Wiedeń, a komunikacja miejska

Wiedeń a komunikacja miejska

Wiedeń – stolica Austrii i najczęściej wybierany kierunek emigracji Polaków do pracy w Austrii. A ponieważ Wiedeń jest zarazem największym miastem tego kraju, zajmuje niespełna 415 km kwadratowych powierzchni, to przemieszczanie się po całym mieście też jest nie lada wyzwaniem.

Do Wiednia z innych części kraju możemy się dostać aż czterema autostradami, każda z innego kierunku. Na obrzeżach miasta usytuowane są parkingi Park & Ride. Warto z nich korzystać i po samym Wiedniu poruszać się miejskimi środkami transportu. Prawie cały obszar miasta zajmuje strefa płatnego parkowania, która obowiązuje w dni powszednie od 9:00 do 22:00, a maksymalny czas postoju wynosi 2 godziny.

Sieć komunikacji miejskiej jest bardzo dobrze rozbudowana i funkcjonuje na wysokim poziomie. Najdogodniejszym środkiem transportu jest wiedeńskie metro nazywane U-Bahn. Na 5 liniach metra rozmieszczonych jest ponad 100 stacji (wejście do każdej z nich oznaczone jest niebieskim szyldem z literą „U”). Linie metra biegną na trasach zarówno podziemnych, jak i naziemnych. W Wiedniu funkcjonuje 69 linii autobusowych i 28 linii tramwajowych. Autobusy docierają do najdalszych zakątków miasta, oferując przy tym także połączenia nocne. Tramwaje natomiast kursują do północy. Dojeżdżając codziennie do pracy i korzystając przy tym ze środków transportu miejskiego warto jest zaopatrzyć się w Kartę Wiedeńską, którą można doładować na dłuższy okres. Jest to o wiele bardziej opłacalne niż jednorazowe bilety. Przykładowo cena biletu na jeden przejazd kosztuje 2 euro, a doładowanie karty na tydzień pracy (od poniedziałku do piątku) kosztuje 15 euro.

Kolejnym środkiem transportu miejskiego jest kolejka podmiejska, nazywana S-Bahn, oferująca w samym mieście aż 50 stacji. S-Bahn jest najlepszym wyborem jeśli chcemy dostać się szybko na obrzeża miasta, albo na lotnisko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *