Wiedeń, a komunikacja miejska

Wiedeń a komunikacja miejska

Wiedeń a komunikacja miejska

Wiedeń – stolica Austrii i najczęściej wybierany kierunek emigracji Polaków do pracy w Austrii. A ponieważ Wiedeń jest zarazem największym miastem tego kraju, zajmuje niespełna 415 km kwadratowych powierzchni, to przemieszczanie się po całym mieście też jest nie lada wyzwaniem.

Do Wiednia z innych części kraju możemy się dostać aż czterema autostradami, każda z innego kierunku. Na obrzeżach miasta usytuowane są parkingi Park & Ride. Warto z nich korzystać i po samym Wiedniu poruszać się miejskimi środkami transportu. Prawie cały obszar miasta zajmuje strefa płatnego parkowania, która obowiązuje w dni powszednie od 9:00 do 22:00, a maksymalny czas postoju wynosi 2 godziny.

Sieć komunikacji miejskiej jest bardzo dobrze rozbudowana i funkcjonuje na wysokim poziomie. Najdogodniejszym środkiem transportu jest wiedeńskie metro nazywane U-Bahn. Na 5 liniach metra rozmieszczonych jest ponad 100 stacji (wejście do każdej z nich oznaczone jest niebieskim szyldem z literą „U”). Linie metra biegną na trasach zarówno podziemnych, jak i naziemnych. W Wiedniu funkcjonuje 69 linii autobusowych i 28 linii tramwajowych. Autobusy docierają do najdalszych zakątków miasta, oferując przy tym także połączenia nocne. Tramwaje natomiast kursują do północy. Dojeżdżając codziennie do pracy i korzystając przy tym ze środków transportu miejskiego warto jest zaopatrzyć się w Kartę Wiedeńską, którą można doładować na dłuższy okres. Jest to o wiele bardziej opłacalne niż jednorazowe bilety. Przykładowo cena biletu na jeden przejazd kosztuje 2 euro, a doładowanie karty na tydzień pracy (od poniedziałku do piątku) kosztuje 15 euro.

Kolejnym środkiem transportu miejskiego jest kolejka podmiejska, nazywana S-Bahn, oferująca w samym mieście aż 50 stacji. S-Bahn jest najlepszym wyborem jeśli chcemy dostać się szybko na obrzeża miasta, albo na lotnisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *