Chociaż Austria nie należy do państw, do których Polacy migrują do pracy najczęściej, to jest to kierunek warty polecenia. Austria jest krajem w którym poziom życia należy do najwyższych w Europie, a zaplecze socjalne i zarobki są bardzo przyzwoite. Jeżeli kogoś interesuje praca w Austrii, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat gospodarki, kultury i klimatu.
Republika Austrii składa się z 9 krajów związkowych tzw. landów, będącymi samodzielnymi jednostkami posiadającymi własny rząd i konstytucję, aczkolwiek spójnymi walutowo i gospodarczo. Wiedeń jest stolicą państwa, siedzibą najwyższej władzy, sercem gospodarki austriackiej, i zarazem samodzielnym krajem związkowym. Każdy z landów posiada też swoją własną stolicę. Burgenland (stolica Eisenstadt), Karyntia (stolica Klagenfurt), Dolna Austria (stolica St. Polten), Górna Austria (stolica Linz), Salzburg (stolica Salzburg), Styria (stolica Graz), Tyrol (stolica Innsbruck), Vorarlberg (stolica Bregencja).
Chociaż klimat Austrii zbliżony jest trochę do naszego, należy pamiętać, że regiony alpejskie charakteryzują się dużymi opadami w lecie i długą śnieżną zimą. Na południu kraju przesuwają się natomiast śródziemnomorskie masy powietrza, cechujące się wysokim ciśnieniem i ciepłym powietrzem. Wyjeżdżający „za chlebem” meteopaci mogą odczuwać dolegliwości związane z fenem – ciepłym i suchym wiatrem, który w krótkim czasie potrafi podnieść temperaturę nawet o 20 stopni.(co prawda w Polsce na południu mamy halny).
Wyjeżdżając do Austrii, jesteśmy objęci obowiązkiem meldunkowym. Znajomość języka niemieckiego (który jest językiem urzędowym) jest bezwzględna przy podjęciu pracy, większość Austriaków nie posługuje się żadnym językiem obcym.