Nauka języka polskiego w austriackiej szkole

Nauka języka polskiego w austriackiej szkole

Nauka języka polskiego w austriackiej szkole

„Polacy nie gęsi, iż swój język mają” tak Mikołaj Rej zachęcał do pisania w języku polskim, a nie modnej w okresie renesansu łacinie. Sam z resztą pisał wyłącznie w swoim języku ojczystym – języku polskim. Warto dbać o swój język ojczysty mieszkając nawet na obczyźnie.

A co z dziećmi polskich emigrantów, którzy wyjechali do pracy w Austrii na dłużej, bądź osiedlili się na ziemi austriackiej na stałe? W Austriackich szkołach państwowych, w ramach szkolnictwa obowiązkowego prowadzona jest nauka języka polskiego w ramach zajęć fakultatywnych.

Warunkiem prowadzenia zajęć (w zależności od poszczególnego landu) jest zebranie grupy 12-15 uczniów oraz zgoda inspektoratu. W szkołach podstawowych (Volksschule) język polski nauczany jest w formie zajęć nieobowiązkowych i nie ma z niego oceny na świadectwie. W szkołach ponadpodstawowych, w zależności od rodzaju szkoły język polski traktowany jest jako przedmiot nieobowiązkowy albo przedmiot dodatkowy. W gimnazjach uczniowie mogą go wybrać jako przedmiot nieobowiązkowy (bez oceny), albo jako przedmiot dodatkowy z końcową oceną na świadectwie. W klasach wyższych gimnazjum istnieje możliwość zamiany jednego z języków obcych (np. hiszpańskiego, włoskiego, francuskiego) na język polski. W szkołach średnich KMS (Kooperative Mittelschule) i NMS (Neue Mittelschule) język polski nauczany jest jako przedmiot nieobowiązkowy z którego nie ma oceny na świadectwie.

Dla zainteresowanych nauczaniem wyższym w języku polskim, w Wiedniu działa Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Uczelnia prowadzi zajęcia na kierunku stosunki międzynarodowe. Studia odbywają się oczywiście w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *