Urlop wypoczynkowy w Austrii wynosi pięć tygodni w roku tj. 25 dni roboczych przy pięciodniowym tygodniu pracy oraz 30 dni roboczych przy sześciodniowym tygodniu pracy. Pracownik, który pracuje ponad 25 lat ma prawo do sześciu tygodni urlopu, tj. odpowiednio 30 lub 36 dni roboczych (w zależności od liczby dni w tygodniowym wymiarze pracy). Taki sam wymiar urlopu przysługuje również pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy. W pierwszych sześciu miesiącach pracy, pracownik ma prawo do skorzystania z częściowego wymiaru urlopu, liczonego proporcjonalnie do przepracowanej ilości dni. Do jednego dnia urlopu mamy prawo już po pierwszych dwóch tygodniach pracy, a z tygodniowego urlopu możemy skorzystać po przepracowaniu dwóch i pół miesiąca. Kiedy rozpoczniemy siódmy miesiąc pracy nabieramy prawa do wykorzystania całego przysługującego nam urlopu.
Termin oraz długość urlopu zawsze musi być ustalony z pracodawcą, co oznacza, że pracodawca musi wyrazić zgodę na nasz każdorazowy urlop. W czasie urlopu pracownik otrzymuje wynagrodzenie podstawowe oraz średnią wyliczoną z należnej wysokości premii, diety oraz zwrotu przysługujących comiesięcznych wydatków. W momencie kiedy podczas naszego urlopu zachorujemy i nasza choroba trwa dłużej niż trzy dni, urlop zostaje przerwany pod warunkiem natychmiastowego zgłoszenia zaistniałej sytuacji do pracodawcy.
Praca w Austrii ma jeszcze dodatkowe atuty. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę dodatkowo otrzymują jeszcze tzw. dodatek urlopowy, nazywany inaczej trzynastą pensją. A z okazji Świąt Bożego Narodzenia wypłacane jest dodatkowe miesięczne wynagrodzenie tzw. czternasta pensja.