Praca w Austrii przyciąga wielu naszych rodaków. Jeśli pracujemy w Austrii i poruszamy się własnym samochodem warto wiedzieć o kilku kluczowych kwestiach. Nie potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy, możemy posługiwać się polskim prawem jazdy. Jeśli nasz pobyt jest dłuższy niż sześć miesięcy, warto dokonać przepisania prawa jazdy. W jaki sposób dokonać przepisania prawa jazdy w Austrii? Należy udać się w tym celu na posterunek policji i złożyć następujące dokumenty: podanie, metrykę urodzenia, paszport, aktualne prawo jazdy, poświadczenie meldunku, dwie fotografie.
W Austrii prawo jazdy mogą uzyskać osoby, które ukończyły 18 lat, tak więc osoba która posiada prawo jazdy, a nie ukończyła jeszcze osiemnastu lat, na terenie Austrii nie może prowadzić samochodu.
Każdy kto posiada zameldowanie na pobyt stały tzw. Hauptwohnsitz jest obowiązany „zameldować” także swoje auto, czyli zarejestrować je w Austrii. Przepisy mówią o tym, że każdy samochód wwieziony i użytkowany na terenie Austrii, powinien być w ciągu miesiąca przerejestrowany na austriackie numery. Chodzi tutaj głównie o płacenie podatków związanych z użytkowaniem auta.
W Austrii należy bardzo rygorystycznie przestrzegać obowiązujących ograniczeń prędkości. Na obszarze zabudowanym dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, poza obszarem zabudowanym 100 km/h, a na autostradach 130 km/h. Wyjątkiem jest miejscowość Graz, w której na drogach podporządkowanych można poruszać się maksymalnie z prędkością 30 km/h. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi to 0,5 promila. Należy także pamiętać o zaopatrzeniu swojego pojazdu w trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, apteczkę i kamizelkę odblaskową, którą trzeba założyć w razie wypadku, bądź awarii pojazdu. W Austrii obowiązuje bezwzględny nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa przez wszystkich pasażerów oraz przewożenia dzieci do 14 lat i 150 cm wysokości w odpowiednich fotelikach.
Należy również pamiętać o wykupieniu winiety, która jest potwierdzeniem uiszczenia opłaty za poruszanie się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Na niektórych odcinkach autostrad i tuneli obowiązuje ponadto dodatkowa opłata za przejazd.