Jezioro Nezyderskie – austriacki raj dla urlopowiczów

Jezioro Nezyderskie austriacki raj dla urlopowiczów

Jezioro Nezyderskie austriacki raj dla urlopowiczów

Rejon wokół Jeziora Nezyderskiego (z niem. Neusiedler See) to dla jednych miejsce na wypoczynek, a dla innych praca sezonowa przy winobraniu. Jezioro znajduje się na granicy Austrii z Węgrami. Jest to największe w Europie Środkowej jezioro stepowe (jego powierzchnia wynosi 320 km kwadratowych, długość 36 km i szerokość od 6 do 12 km)

Jezioro jest bardzo płytkie i ciepłe. W najgłębszym miejscu wynosi zaledwie niespełna 2 metry. Ponieważ jest to jezioro bezodpływowe i nadmiar wody jedynie wyparowuje, to jezioro ma duże zasolenie. Nazywane jest czasami „Wiedeńskim morzem”- słone i tak szerokie, że nie widać drugiego brzegu.

Cały region Burgenland na terenie którego znajduje się Jezioro Nezyderskie słynie z dobrej pogody i dużej ilości słonecznych dni (jak podają źródła około 300 dni w roku). Nic więc dziwnego, że rożnie tu turystyka i królują sporty wodne. Ze względu na pewny wiatr to raj dla żeglarzy i wielbicieli surfingu. Wokół Neusidler See rozciągają się także liczne trasy rowerowe tworzące wspaniałe miejsce dla miłośników dwóch kółek. Zimą jezioro zamarza aż po samo dno, więc tworzy idealne warunki do jazdy na łyżwach i nartach biegowych.

Rejon Jeziora Nezyderskiego przyciąga nie tylko turystów, ale także chętnych do pracy przy winobraniu. Wokół jeziora rozciągają się całe hektary upraw winorośli. Na chętnych czeka tu praca przy zbiorze winogron, a także przy wstępnym sortowaniu i w sortowniach ostatecznych.

W Austrii wyróżnia się cztery regiony winiarskie (z niem. Weinbauregion): Weinland, Steirerland, Wien i Bergland. Burgenland należy do pierwszego i największego regionu winiarskiego – Weinland, który obejmuje także Dolną Austrię i stanowi ponad 90% krajowych upraw winorośli. Regiony Neusiedlersee i Neusiedlersee-Hügelland charakteryzują się różnorodnością typów win, zarówno białych jak i czerwonych. Od wytrawnych poprzez pełne aromatu, aż do znanych na całym świecie win słodkich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *